דירוג חשמלאים

דרגות הסמכה לחשמלאים

בוודאי הגעתם לאתר שלנו כי אתם מחפשים מומחה חשמל! קיימים בישראל מספר דרגות שונות לחשמלאים, ההסמכה לקבלת דרגת חשמלאי מתבצעת מול מוסד הכשרה מוכר ובתיאום מול היחידה לרישוי החשמלאים במשרד התמ"ת. אנשי מקצוע שמקבלים את ההסמכות האלו באופן חוקי על פי כל התקנות של משרד התמ"ת, יכולים לבצע עבודות חשמל שונות בהתאם לדרגת ההסמכה שניתנה להם. כאמור, ככל שדרגת ההסמכה של החשמלאי גבוהה יותר כך הוא יכול לעבוד מול מערכות חשמל מורכבות יותר ומתח חשמלי גבוהה. הבאנו לכם מקבץ של דרגות הסמכה מתחום החשמל, בישראל ישנם כ-30 דרגות הסמכה לחשמלאים אך אילו המוכרים ביותר במשק.

הדרגה הנמוכה ביותר בתחום החשמלאות, היא עוזר חשמאלי אשר רשאי לבצע עבודות חשמל במתחים נמוכים. חשוב שתמיד יהיה תחת פיקוח של חשמלאי בדרגה גבוהה יותר.

דרגה גבוהה יותר היא- חשמלאי מעשי אשר מהווה הסמכה המאפשרת לבוא במגע עם מתחים נמוכים ולחתום על תוכניות פרישת חשמל עד לפאזה אחת של 40 אמפר.

דרגת "חשמלאי מוסמך" יכול לחתום על תוכניות ולבצע עבודות חשמל במתח חשמל מעט יותר גבוה, עד תלת פאזי 80 אמפר.

דרגה גבוהה יותר הינה חשמלאי ראשי, אשר מסמיכה את החשמלאי לחתום על תוכניות במתח זהה כמו חשמלאי מוסמך, אך יכול לבצע עבודות חשמל של מתח יותר גבוהה.

חשמלאי בכיר כבר יכול לבצע עבודות חשמל במתקני מתח גבוה יותר, עד תלת פאזי 400 אמפר.

דרגת טכנאי חשמל רשאי לבצע עבודות במתקני מתח גבוהים וגם נמוכים וגם לחתום על מתקני מתח גבוהים יותר.

הנדסאי חשמל- רשאי לבצע עבודות מתח נמוך של עד 630 אמפר תלת פאזי. כמו כן, הוא מוסמך לבצע עבודות במתח גבוה רק על סמך עבודות מאושרות של מהנדס חשמל.

מהנדס חשמל- מוסמך לבצע את כל עבודות החשמל אך לא לחתום על תוכניות.

בחירת החשמלאי על פי דרגת סמכותו

לרוב יש לבחור את החשמלאי אותו אנחנו מזמינים עבורינו לאחר בדיקת דרגת ההסמכה שלו בהתאם למתח החשמלי איתו הוא אמור להגיע במגע. בנוסף לכך, חשוב תמיד לבדוק אם אותו חשמלאי מצוייד ברשיונות והסמכות המקובלות על ידי רישוי החשמלאים של משרד התמ"ת. עבודת חשמל לא מקצועית עלולה להביא לתקלות לא נעימות בחשמל שעלולות לסכן את חייו של או חשמלאי לא מוסמך וגם את חייכם, עבודה כזאת עלולה להביא לגירעון בכיס וגם לבעיות חמורות במערכות החשמל.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here